<

Góralskie suknie ślubne

Górale to jedna z najbardziej charakterystycznych grup nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Ich folklor – pielęgnowany przez setki lat – przejawia się nie tylko w codziennym stylu życia, ale także podczas rodzinnych uroczystości, takich jak wesele. Zazwyczaj oznacza ono zabawę do białego rana, pełną regionalnych obrzędów, np.

zazierunków. Pan młody w tej tradycji kreowany jest na zbója, który musi zaimponować swojej pannie młodej. Bardzo często nawet jego ślubny strój stanowi tradycyjne, góralskie ubranie.

Coraz częściej jednak góralskie panny młode zrywają z tradycją białej sukni. W jaki sposób? Tu również zdarzają się sytuacje, gdy kobieta ubiera strój ludowy. O wiele popularniejszym sposobem nawiązania do tradycji staje się jednak łączenie tradycyjnej sukni ślubnej z motywami góralskimi.

Na sukienkach pojawiają się więc ludowe hafty i wzory, a panna młoda bardzo często ma na głowie wianek. Odważniejsze góralki zupełnie rezygnują z bieli na sukience na rzecz czerwieni, która w tradycyjnych góralskich strojach jest kolorem dominującym.