<

Odmienne zastosowania folii

Nie sposób nie uznać, że folia jest ważnym elementem naszej codzienności, choć zwykle nie pochylamy się nad nią z uwagą. Tymczasem warto to zrobić, albowiem jej status w naszym świecie zaczyna się zmieniać i ciężko określić, jak będzie wyglądał za kilkanaście lat. Przede wszystkim „winę” ponoszą za to wszelkiego rodzaju foliowe opakowania na zakupy, a więc torebki. Dla wielu z nas są one czymś oczywistym i sprawiają, że łatwiej zabrać ze sobą nabyte dobra. Pojawia się jednak pytanie, co z takimi torebkami dzieje się dalej i czy rzeczywiście dzieje się to, co powinno. Tu już kluczowe znaczenie ma świadomość oraz odpowiedzialne podejście. Sposoby na ponowne użycie folii Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić z foliową torebką to po prostu ją wyrzucić do najbliższego kosza na śmieci. Co innego, jeśli wyląduje ona w pojemniku na tworzywa sztuczne. Wtedy zostanie poddana recyklingowi, a więc damy jej niejako drugie życie i to w zgodzie z normami ochrony środowiska.

W przeciwnym razie taka „foliówka” może zaszkodzić zwierzętom, a toksyczne nierzadko produkty jej powolnego rozkładu będą szkodzić przyrodzie jako całości. Podobnie sprawy mają się z innymi foliowymi produktami. Część wyrobów (na przykład spożywczych) jakie trafiają w ręce nabywców jest pakowana przez wytwórców w opakowania foliowe. Należy je traktować dokładnie tak jak torby na zakupy, a więc wyrzucać tylko do przeznaczonych do tego pojemników. Zazwyczaj nie ma możliwości ponownego wykorzystania takich opakowań – torba zakupowa z folii może służyć nam przez dłuższy czas, ale płat folii, w jaki zapakowano wędlinę już niekoniecznie. Na tym nie koniec, ponieważ folie są dziś wykorzystywane także w zupełnie innych kontekstach. Folie mają wiele oblicz i przeznaczeń. Każdego dnia na całym świecie wysyła się i odbiera tysiące paczek pocztowych lub kurierskich. Wiele z nich jest szczelnie owiniętych folią pakową.

Ma ona za zadanie dodatkowo zabezpieczyć przesyłkę, ale po jej odpakowaniu folia zaczyna stanowić taki sam problem jak w przypadku tej, w której nosimy zakupy. Można ją jednak wykorzystać ponownie. Gdy adresat będzie sam nadawał jakąś paczkę, może skorzystać z folii, którą dostał niejako „w prezencie”. Oczywiście trzeba ją przechować do tego czasu, co nie każdy z nas ma ochotę robić. W takim wypadku pozostaje wyrzucić ją zgodnie z obowiązującymi przepisami. Folia odgrywa zatem istotną rolę. Sprawdza się jako materiał do wyrobu najprostszych toreb zakupowych, choć na mocy zmieniających się regulacji władze usiłują ograniczyć ich znaczenie i doprowadzić do spadku popytu na nie. Dzięki folii można higienicznie zapakować wiele produktów spożywczych, w tym przede wszystkim mięso oraz wędliny. Pomaga ona w pakowaniu przesyłek, ale również stanowi surowiec do produkcji.

worków na śmieci. Te są oferowane w różnych rozmiarach i korzysta się z nich w większości gospodarstw domowych.