<

Kiedy warto przeprowadzić badanie gastryny?

Gastryna to niezwykle ważny hormon, który to wydzielany jest w części odźwiernikowej żołądka przez błonę śluzową żołądka. Jako bodziec do wydzielania tego hormonu należy określić treść pokarmową w żołądku, ale też aminokwasy czy peptydy. Za co tak w zasadzie odpowiedzialna jest więc gastryna? Jej głównym zadaniem jest wydzielanie kwasu solnego, ale gastryna pobudza również wytwarzanie soku żołądkowego. Jakby tego było mało, dzięki niej stan błony śluzowej żołądka może zostać utrzymany w sposób prawidłowy. Jak więc widzimy, hormon ten pełni w naszym organizmie bardzo ważne funkcje. Głównie dlatego w niektórych sytuacjach bardzo rozsądne jest zbadanie właśnie gastryny. Dlaczego? W momencie, gdy jest jej w naszym organizmie za dużo, może dojść do różnego rodzaju dolegliwości oraz chorób żołądka i dwunastnicy.

Głównie dlatego, jeżeli podejrzewamy, że z naszym żołądkiem jest coś nie tak to warto jest przeprowadzić badanie gastryny i spróbować dowiedzieć się, czy rzeczywiście to właśnie ten hormon powoduje nasze problemy.

Podwyższony poziom gastryny a choroby żołądka

Nadmierna produkcja hormonu gastryny może występować przy wielu przeróżnych chorobach i schorzeniach. Mamy wśród nich między innymi chorobę wrzodową, zapalenie przełyku, wrzody trawienne, niewydolność nerek czy guz gastrynowy. Dodatkowo, zbyt duże stężenie gastryny może doprowadzić do tego, że wystąpi stała nadkwaśność soku żołądkowego, co może uszkodzić nawet błonę śluzową naszego żołądka. Jest więc tych dolegliwości całkiem sporo, dlatego też w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bólem żołądka, warto jest udać się do specjalisty. To bowiem właśnie gastrolog stwierdzi, czy konieczne jest przeprowadzenie badania. Samo badanie polega na analizie próbki krwi, dlatego też trzeba się do takiego badania odpowiednio przygotować i na pobranie krwi przyjść na czczo.

Warto przy tym pamiętać, że krew nie jest pobierana jednorazowa, gdyż do analizy potrzebne są próbki z kilku kolejnych dni.