<

Skąd się biorą wzdęcia?

Wzdęcia to dość powszechny w dzisiejszych czasach problem i dolegliwość, którą bardzo łatwo możemy sami na siebie sprowadzić. Czym tak właściwie są wzdęcia? Samo wzdęcie dotyczy naszego brzucha, który może się czasami powiększać, rozpierać i powodować uczucie rozdęcia. Wszystko to przez nadmiar gazów, które mogą powodować także bóle pod żebra czy nawet kłucie w naszej klatce piersiowej lub uczucie duszności.

W związku z tym nie warto bagatelizować tego problemu – wiele osób próbuje samodzielnie radzić sobie z wzdęciami i choć istnieje oczywiście wiele przeróżnych domowych sposobów na wzdęcia to jednak w niektórych przypadkach o wiele bardziej rozsądna będzie wizyta u specjalisty, czyli u gastrologa. Wśród najczęściej wykorzystywanych domowych sposobów na wzdęcia warto wymienić chociażby zioła, masaże brzucha czy po prostu odpoczynek, natomiast jeżeli to nie pomoże i wzdęcia wracają do nas w sposób regularny to wtedy koniecznie powinniśmy się zastanowić nad tym, czy nie skonsultować się z lekarzem.

W jaki sposób radzić sobie ze wzdęciami?

Niekiedy wzdęcia powodowane są poprzez spożywanie konkretnych produktów, natomiast niekiedy jest to po prostu objaw różnego rodzaju dolegliwości jak choroby jelit, pęcherzyka żółciowego czy naszej wątroby.

Jak się bowiem okazuje, przyczyną wzdęć mogą być chociażby tak zwany zespół jelita nadwrażliwego, niedobór enzymów trzustkowych czy nawet nietolerancja laktozy. Jakby tego było mało, niekiedy w zasadzie sami możemy sprowadzić na siebie wzdęcia – wystarczy tylko, że w trakcie jedzenia będziemy mówić albo będziemy zbyt szybko spożywać posiłki. Często wzdęcia może też wywołać nieodpowiednia dieta.

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, aby odpowiednio zareagować na pojawienie się problemu – jeśli domowe sposoby nie pomogą to może to oznaczać, że źródło dolegliwości jest nieco poważniejsze, a w związku z tym do sedna problemu będziemy mogli dojść tylko i wyłącznie za pomocą konkretnych badań jak chociażby gastroskopia czy kolonoskopia.