Mimo że obecnie kierunki humanistyczne uznaje się za mało przyszłościowe, ponieważ nie zawsze zapewniają pracę, nadal cieszą się bardzo dużą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ całkiem sporo młodych osób ma zdecydowanie lepsze predyspozycje do przedmiotów humanistycznych. Z drugiej strony, wielu potencjalnym kandydatom ten profil wydaje się łatwiejszy do realizacji niż blok, związany z naukami ścisłymi.
Zdarza się, że nie studiuje się wcale tego, co się rzeczywiście lubi, tylko wyłącznie po to, by zdobyć upragniony dyplom. Wciąż sporo młodych ludzi wybiera pedagogikę, chcąc w przyszłości uczyć dzieci. Równie dużym zainteresowaniem mogą się poszczycić chociażby psychologia oraz kulturoznawstwo.
Młodzież wybiera studia przyjemne, na których nie trzeba się dużo uczyć i bez większego wysiłku można uzyskać tytuł licencjata czy magistra. Kierunki humanistyczne studiuje się zwykle na uniwersytetach lub w profilowanych uczelniach wyższych. Zwykle to te pierwsze gwarantują wyższy poziom, choć liczba przyjmowanych osób stale się powiększa, co z roku na rok ułatwia jeszcze dostanie się na studia.