<

Roald Amundsen i Falcon Scott

Już w odległych czasach, w starożytnej Grecji, uczeni domyślali się, że południowa część naszej Ziemi może składać się z lądu nieodkrytego, nieznanego. Przez wiele, wiele lat zastanawiano się, co „tam” może być i czy pewnego dnia uda się ten teren spenetrować. Na przestrzeni wieków było kilku podróżników zapuszczających się w tym kierunku.

Dotarli nawet na jego skraj, ale dopiero w połowie XIX wieku pierwszy człowiek postawił tam swoją stopę. Wiedza dotycząca Nieznanej Ziemi Południowej opierała się częściowo na domysłach a częściowo była składanką niewielkich informacji pozyskanych od łowców wielorybów. Ciekawość ludzka jest jednak większa niż strach i obawa przed trudnościami.

Pojawiło się w tym samym czasie dwóch badaczy, którzy rywalizowali między sobą, któremu z nich uda się zdobyć Antarktydę. Byli to Roald Amundsen i Falcon Scott. Jakże smutnym przeżyciem musiało być po długiej męczącej drodze, gdy zdobycie bieguna południowego stało się już udziałem badacza, zobaczenie, że przed miesiącem w tym samym miejscu pojawił się już ktoś inny i to właśnie on zapisał się na kartach historii jako odkrywca tegoż miejsca.

A był nim Roald Amundsen.